19 Ekim 2019 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Sanal Devriye, Sosyal Medyada Takipte

Sosyal Medyada Suriyeli Düzensiz Göçmenlerle İlgili Olumsuz Paylaşımlar Hakkında 25.09.2019 Tarihli Basın Açıklaması

Bazı sosyal medya hesaplarında Suriyeli düzensiz göçmenlerle ilgili olumsuz paylaşımlar yapılarak, ülkemize sığınan Suriyelilere yönelik algı oluşturulmaya çalışılmaktadır.
Söz konusu paylaşımlara ilişkin aşağıdaki açıklamaya gerek duyulmuştur;
 
Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığınca; devletin ve milletin bölünmez bütünlüğüne, Anayasal düzene, devlet yapısına, genel güvenliğe yönelik önleyici ve koruyucu tedbirleri almak, emniyet ve asayişi sağlamak, bilişim suçları ile mücadele etmek üzere ülke seviyesinde 7/24 esasına göre sanal devriye faaliyetleri yürütülmektedir.
 
Sosyal medya üzerinden ülkemizde yaşayan Suriyeli düzensiz göçmenlerle ilgili olumsuz paylaşım yaparak “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama Suçu” işlediği tespit edilen R.K. (39), C.Ö. (34), M.G. (21), M.N.Ö (21) ve M.Ş.F. (29) isimli şahıslar 23.09.2019 tarihinde Mersin ilinde gözaltına alınarak; yapılan soruşturmalar neticesinde adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır.
 
Bahse konu şahıslardan;
•    R.K. (39) isimli şahıs hakkında “Halkın Bir Kesiminin Benimsediği Dini Değerleri Alenen Aşağılama” suçundan; 
•    C.Ö. (34) isimli şahıs hakkında “Görevi Yaptırmamak ve Direnme”, “5846 SKM Fikri Sınai Mülkiyet Hak İhlalleri Kanunu”, “Müstehcenlik”, “Güveni Kötüye Kullanma”, 6136 SKM Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun Kapsamında İşlenen Suçlar” ve Yağma (Gasp) suçlarından;
•    M.Ş.F (29) isimli şahıs hakkında “Devletin Uluslararası Şahsiyetine Karşı İşlenen Suçlar”, “İşyerinden ve Kurumdan Hırsızlık-Mala Zarar Verme” ve “Taksirle Yaralama” suçlarından arşiv kayıtları bulunmaktadır.
 
Devletimiz suç ve suçlularla mücadelesini her alanda sürdürdüğü gibi sanal ortamda da kararlı bir şekilde sürdürmektedir.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Polis Haberleri

Eskişehir Polis Haberleri